Mathematical Approaches to Evolutionary Trees

Home         Getting here                 Schedule                       Programme

All talks will be held in Huxley 139. Lunches, the drinks reception and the open problems session will be in the Huxley Common Room (HCR) 549, as marked.

Wednesday 16th September

10:30-11:00

Registration

11:00-11:05

Welcome

11:05-13:00

James Rosindell

Modelling and visualising evolutionary trees (including demonstrations of OneZoom and ZoomPast)

Ziheng Yang

Species tree estimation under the multispecies coalescent

Daniel Wilson

The Clustered Coalescent: Detecting, quantifying & simulating asymmetry in coalescence trees

13:00-14:00

Lunch (HCR)

14:00-15:30

Vincent Moulton

A quick trip through phylogenetic network theory

Magnus Bordewich

Reconstructing phylogenetic networks from intertaxa distances

15:30-16:00

Break

16:00-17:30

Jukka Corander

Identifiability of transmission dynamics models from genotype data

Eben Kenah

Algorithms linking phylogenetic and transmission trees

17:30

Drinks reception (HCR)

Thursday 17th September

9:15-10:45

Mike Steel

(via Skype) Two results on trees and networks

Amaury Lambert

A non exchangeable coalescent arising in phylogenetics

10:45-11:15

Break

11:15-13:00

Katharina Huber

Lassoing trees

Michelle Kendall

Mapping phylogenetic trees to reveal distinct patterns of evolution

Caroline Colijn

Comparing tree shapes

13:00-14:00

Lunch (HCR)

14:00-14:45

Xavier Didelot

A statistical method to divide a tree into phenotypically uniform parts

14:45-16:00

Open problems session

with coffee and pastries! (HCR)

16:00-17:30

Julien Berestycki

Branching processes with competition by pruning of Levy trees

Andreas Kyprianou

Terrorists never congregate in even numbers

19:30

Conference dinner

Friday 18th September

9:15-10:45

Michael Gutmann

Classification and Bayesian optimization for likelihood-free inference

James McInerney

Merging evolutionary objects: A challenge for reconstructing evolutionary histories

10:45-11:15

Break

11:15-12:45

Marta Luksza

Integrating genetics, phylogenetics and epidemiology in evolutionary predictions

Erik Volz

Challenges to modeling and analysis of pathogen gene trees

12:45-14:00

Lunch (HCR)

14:00-15:30

Elena Rubei

On k-weights of trees and graphs

Luca Ferretti

Tree shapes, frequency spectra and related statistics in population genetics